Bydlení keyboard_arrow_right Elektro keyboard_arrow_rightZVOLTE SPRÁVNOU OBRAZOVKU

Obrázek příspěvku: ZVOLTE SPRÁVNOU OBRAZOVKU

ZVOLTE SPRÁVNOU OBRAZOVKU

personaccess_time21.duben 2020chat_bubble_outline0 komentářůremove_red_eye58 shlédnutí

Plazmové obrazovky vznikly z potřeby zajištění většího jasu, než jaký dokázaly poskytnout ploché obrazovky s kapalnými krystaly.

V poslední době se staly velmi populární, i když historie plazmových zobrazovačů sahá už do druhé poloviny 90. let minulého století. Od té doby se jejich kvalita a cenová dostupnost značně zvýšila. Trh také nabízí poměrně rozměrné obrazovky na principu zadní projekce, otázka tedy zní: Kterou z nich zvolit?

Plazma

Společně s dataprojektory promítajícími obraz zepředu na plátno a vedle přístrojů se zpětnou projekcí jsou plazmové televizory další variantou poskytnutí rozměrného obrazu. Pro svůj velký kvalitní obraz (106-157 cm), malou hloubku přístroje a zejména díky progresivnímu designu se s nimi můžeme setkat na každém kroku. Životnost těchto televizorů však není nekonečná. Díky složité výrobní technologii u nich po určité době dochází k vyprchání plynu. Plyn lze sice doplnit, ale zákrok je velice nákladný. Podobné opravy poskytují pouze některé firmy v zahraničí. Nikdo zatím nedokáže říct, jakou vlastně mají plazmové zobrazovače životnost. Mnozí odborníci se domnívají, že vydrží kolem 3.500 až 5.000 hodin provozu. V čem ovšem mají plazmové zobrazovače postřehnutelnou slabinu, je náchylnost na vypalování.

Zadní projekce

Dříve byly televizory s takzvanou zadní projekcí jedinou možností, jak sledovat program na rozměrné obrazovce. Vždyť úhlopříčky obrazu se pohybují od úctyhodných 100 do 150 cm. Projekční televizory fungují na principu zpětné projekce. To znamená, že je projektorem umístěném v těle televizoru promítán obraz na matnici, a to pomocí soustavy zrcadel. Tyto přístroje jsou již pomalu na ústupu pro jejich velké rozměry, ale zejména z důvodu omezeného pozorovacího úhlu. Nevýhodou je také obtížnost sledování obrazu ve značně osvětlených místnostech.

Dva typy

Na trhu se projekční televizory drží díky přijatelné ceně ve srovnání s plazmovými. V současné době jsou na trhu dva typy projekčních televizorů s rozdílným způsobem vytváření obrazu. Prvním z nich je obraz vytvářený pomocí malých vakuových obrazovek. Druhý typ používá k zobrazování tekuté krystaly. Oba mívají poměr stran obrazovky 4:3 nebo 16:9. Rozměr 16:9 se ovšem ukázal být pro domácí použití výhodnější.

Tekuté krystaly

Ačkoliv LCD obrazovky přinášely nevýhodu zhoršeného sledování za světla, také tato technologie se stále zdokonaluje a nabízí specifické možnosti využití. Například technologie nazývaná Paintable Display umožňuje, aby displeje z tekutých krystalů (LCD) byly vytvořeny na prakticky jakémkoli povrchu. Znamená to, že na monitorech počítačů či na obrazovce televizorů se mohou objevit levnější, plošší a lehčí displeje, a že třeba i ze stěny vašeho domu lze udělat obří obrazovku.

LCD displeje se tradičně vyrábějí pomocí tzv. buněčné technologie, kdy se dvě skleněné desky obsahující elektrody, spínače, barevné filtry a další prvky opatrně spojí rozpěrkami tak, aby mezi nimi vznikla buňka přesně stanovené tloušťky. Buňky jsou poté naplněny tekutým krystalem během poměrně časově náročného a také nákladného procesu, který nazýváme vakuové odsávání. Při použití nové technologie jsou však celé monitory stavěny pouze na jediném substrátu, a to postupným vrstvením všech funkčních vrstev, což připomíná proces natírání.

Přestože je tato technologie stále ve fázi experimentování, den, kdy se budeme s obřími displeji setkávat v nejběžnějších situacích, se blíží.

-das-

folder_openPřiřazené štítky

0 komentářů

commentŽádné komentáře

Pokud chcete, můžete přidat první komentář k tomuto článku níže.

Vložit komentář

info_outline

Nepublikujte SPAM!

Jakékoliv SPAM komentáře, které nejsou relevantní k obsahu tohoto článku budou odstraněny.

Podobné články

Dřevěný nábytek

personRedakceremove_red_eye6bookmarkDesign a styl

Dřevo lidé ve svých obydlích používali odedávna. Svůj význam neztratilo ani dnes, kdy máme na výběr řadu nových moderních materiálů. Dřevo tvrdé i pružnéDřevo se drží na žebříčku obliby především pro svoje užitné vlastnosti, mezi které patří snadná ..

30 dní k lepšímu já

personRadka Eliáškováremove_red_eye52languagejaktoudelam.cz

„Přestat kouřit je ta nejjednodušší věc na světě. Vím to, sám jsem to zkoušel nejméně tisíckrát.“ (Mark Twain) K novému roku se kolem mně pravidelně vyrojí hejna podivínů. Při běhání potkávám lidi, které jsem neviděla ani na ulici, natož běhat. Kamarádka ..

Příprava podnikání

personRadka Eliáškováremove_red_eye33languagezenapodnikatelka.cz

Příprava podnikání je jedním z nejdůležitějších kroků , které vám pomohou dostat se k touženému cíli. Bohužel mnoho lidí samotnou přípravu podceňuje, a proto jsou nuceni hned v prvních měsících napravovat své chyby. Jsou více zaneprázdnění, připadá jim pak všechno ..

Autíčková matematika

personRadka Eliáškováremove_red_eye39languagejaktoudelam.cz

Starší syn je blázen do autíček. Máme jich doma plnou krabici a stále projevuje bezmezné nadšení, když dostane nějaké nové. Nejoblíbenější hry zahrnují hromady aut. Přes auta jsem ho naučila barvy i princip tabulkového zobrazení. Ostatně kdesi jsem četla, že pokud děti ..

Začínáme podnikat

personRadka Eliáškováremove_red_eye29languagezenapodnikatelka.cz

Pro a Proti Podnikání má mnoho forem a v procesu přípravy byste měli zvážit všechna Pro a Proti. Protože je podnikání soustavná činnost, která směřuje k dosažení zisku, pak je nanejvýše vhodné vybrat si správnou právní formu vašeho podnikání. Vskutku podnikat ani ..

10 tipů, jak si vybrat lichotivé džíny

personRadka Eliáškováremove_red_eye33languagejaktoudelam.cz

Tak schválně. Kolik riflí máte v šatníku? Já čtvery, ale odvážím se říct, že mi sluší jedny. Samozřejmě ty nejvíc odrbané. Protože v nich chodím skoro všude, pokud není takový hic, že se v džínách fakt nedá vylézt. V každém obchodě s textilem najdete nekonečné ..