Inspirace keyboard_arrow_right Design a styl keyboard_arrow_rightŽlutá v interiéru

Obrázek příspěvku: Žlutá v interiéru

Žlutá v interiéru

personaccess_time16.květen 2020chat_bubble_outline0 komentářůremove_red_eye5 shlédnutí

Jak optimálně volit barvy do interiéru? Jsou lepší odstíny jedné barvy nebo kombinace protilehlých pólů spektra, např. modrá a žlutá?

Výrazný odstín žluté barvy se v interiérech prosadil především v druhé polovině dvacátého století v souvislosti s nástupem plastů. Před válkou se tato barva omezila pouze na několik výlučných kousků nábytku. Díky plastům lidé získali při volbě barev odvahu. Designéři pak v různých letech proměňovali interiér podle poptávky po křiklavých nebo tlumených barvách.

Vliv barev na člověka

V semdesátých letech provedl R. Kuller srovnávací studii efektu barvy na člověka při přechodu do různých prostředí. Několik mužů a žen bylo požádáno, aby postupně vystřídali dva pokoje. První byl přeplněn barvami, druhý tónovaný do šeda.Během pokusu byla všem osobám sledována mozková aktivita a měřen srdeční puls. Výsledky se ukázaly překvapivé: muži byli změnami prostředí více stresovaní než ženy.Již dlouho se ví, že lidská psychika lépe snáší interiér laděný různými odstíny jedné barvy než zcela z protilehlých pólů spektra, např. modrou a žlutou. Zdá se, že zejména muži přijímají prudké kontrasty s jistými problémy.

Přirozená vzpruha

Psychiatři doporučují pobyt v žlutém interiéru melancholikům a tvrdí, že je může posílit před depresí. Žlutá prý také stimuluje mozek k větším intelektuálním výkonům. Pokud je tato barva použita úsporným způsobem, může ozvláštnit byt a sloužit jako přirozená psychická vzpruha. Se žlutou se však musí zacházet jako s lékem - v malé míře prospívá, ve velké škodí. Nepřehánět. Jinak by místo vzpruhy nastoupila předrážděnost a agresivita, která bývá vzhledem k větší citlivosti na kontrasty zřetelnější u mužů.Podle sociologů mají ženy poslední slovo při zařizování interiéru. Záleží tety na nich, jestli chtějí své muže citlivou volbou žluté barvy vybičovat k větší výkonnosti, nebo její přemírou dohnat k šílenství.

folder_openPřiřazené štítky

0 komentářů

commentŽádné komentáře

Pokud chcete, můžete přidat první komentář k tomuto článku níže.

Vložit komentář

info_outline

Nepublikujte SPAM!

Jakékoliv SPAM komentáře, které nejsou relevantní k obsahu tohoto článku budou odstraněny.

Podobné články

Barvy v interiéru

personRedakceremove_red_eye8bookmarkDesign a styl

Barvy nás ovlivňují víc, než si myslíme. Doma jsme to my, kdo rozhoduje o jejich výběru, a tím i o celkové atmosféře interiéru. A i když se necháváme vést vlastním vkusem, vyplatí se respektovat rady odborníků - architektů a designérů.Sázka na jistotuZatímco bílá barva je ..

Kuchyň a móda

personRedakceremove_red_eye10bookmarkKuchyně

Rovněž kuchyňský nábytek podléhá módě. Ta se zde už dávno neprojevuje jenom barvou dvířek a změnou tvaru úchytek, ale bezprostřední reakcí na hlavní trendy zařizování obytných interiérů. Kuchyň našeho životaS kuchyní to ovšem není tak jednoduché. Provoz v ní je velmi ..

Akvária jako moderní doplňek bytu

personRedakceremove_red_eye0bookmarkOstatní

Pokud se domníváte, že akvária plná barevných rybek už dávno vyšla z módy, ani nevíte, na jak velkém jste omylu. Doby, kdy obří a trochu zanedbané akvárium zdobilo každý byt, jsou už nenávratně pryč, akvaristika se však stihla vyvinout do zcela jiné podoby.Akvária a vodní ..

Posviťte si na kuchyni

personRedakceremove_red_eye9bookmarkOsvětlení

Není jistě třeba připomínat, že každé pracoviště musí být dobře osvětlené, a doma je takovým pracovištěm kuchyň. Je třeba, abychom na všechny úkony dobře viděli, prostě v kuchyni není světla není nikdy dost Světla musí být dostatekIdeální je, aby v kuchyni bylo ..

Orientální koberce

personRedakceremove_red_eye6bookmarkPodlahy

Tradičním doplňkem orientálního interiéru, ať tradičního nebo moderního, jsou koberce. Neodmyslitelnou součástí umění a kultury orientu jsou již tisíce let.Kde se koberec zrodil?Dnes se již nedá spolehlivě určit, kdy a kde orientální koberce spatřily světlo světa. ..

Levná řešení pro lepší přehled

personRadka Eliáškováremove_red_eye39languagejaktoudelam.cz

Taky máte dojem, že vám to doma přerůstá přes hlavu? Přes prázdniny tu panuje šrumec, pořád někdo přijíždí, odjíždí. Na nemožných místech se mi vrší hromady vypraného a nevypraného oblečení, jídlo s sebou a tisíc krámů, které potřebuju jen o prázdninách. Snažím ..

Kdy se šetření nevyplácí

personRadka Eliáškováremove_red_eye52languagejaktoudelam.cz

Minulý týden jsem si koupila krásné, barevné, plastové nazouváky u stánku v podchodu. Stály asi desetinu originálních. Radost z výhodné koupě mi vydržela přesně do chvíle, kdy se mi urval pásek přes patu. Měla jsem je obuté asi potřetí. Jasně, můžu je nosit i bez pásku, ..