Magazín keyboard_arrow_right Magazín keyboard_arrow_rightZlaté klece vycházejí z módy

Obrázek příspěvku:   Zlaté klece vycházejí z módy

Zlaté klece vycházejí z módy

personaccess_time19.duben 2020chat_bubble_outline0 komentářůremove_red_eye47 shlédnutí

Mít vlastní střechu nad hlavou patří k hlavním touhám civilizovaného člověka.

Po sametové revoluci se nám otevřely nejen hranice do světa, ale také přišly jiné možnosti v dalších oblastech lidského života. Mezi ně patří také bydlení, které je pro každého člověka velmi důležité. Mít vlastní střechu nad hlavou patří k hlavním touhám civilizovaného člověka.

V minulých letech jsme moc na výběr neměli. Byt v paneláku, typizovaný rodinný domek nebo byt ve staré zástavbě. Vlastní výstavba, bytové družstvo nebo pořadník na národním výboru. Vlastní výstavba a bytové družstvo vyžadovalo peníze a čas, pořadník zase nekonečnou  trpělivost.

Když se začaly stavět paneláky, najednou byla větší šance byt získat a nad starými domy  jsme začali ohrnovat nos. Vždyť tam musí topit, nemají koupelny, často ještě suché WC na chodbě, netěsnící okna a opadanou omítku a pozemek kolem je také zanedbaný. A my máme v paneláku  dálkové topení, koupelnu sice malou, ale naši, teplou vodu, velká, šroubovací okna a žádné zahrady, o které bychom se museli ještě starat. Stačí nám balkon, na který se můžeme posadit.

Uplynul nějaký čas a hle, zjistilo se, že paneláky chátrají mnohem rychleji než stará zástavba. Byty se začaly prodávat do vlastnictví a vlastnící starých bytů, kteří je v první fázi získali velmi levně  je rychle opravili, zmodernizovali a jelikož nemuseli platit drahé nájmy, ušetřili i na celkové opravy domů, které se vylouply do krásy. Jak se zdražovala doprava a další životní náklady, lidé přestali jezdit na chaty a najednou byla velmi příjemná zahrada u domu, kam si mohli děti majitelů bytů chodit hrát a sousedé posedět.

Paneláky naopak doplatily na své připojení na dálkové topení, jehož cena se rychle zvyšuje, náklady na úpravu společných prostor jsou mnohem vyšší, udržovat výtahy a mnohapatrové chodby je velmi nákladná záležitost, kvůli velkým únikům tepla je zapotřebí domy zateplovat a vše je zchátralé, protože obyvatelé se zde rychle střídali a citový vztah a snahu o udržování pořádku měli snad jen jeho první obyvatelé, kteří tu už ale dávno nebydlí. Ten, kdo mohl, se odstěhoval a pokud mu nová doba přinesla i větší zisky, zatoužil po bydlení na venkově nebo mimo město.

Tak vznikl další fenomén bydlení  dnešní doby – satelitní městečka, která vyrostla jako houby po dešti v lokalitách, kde byly levnější pozemky a nebylo daleko do města. Většinou se do nich nastěhovala dnešní smetánka.

Když už se nám podaří sem zabloudit, narazíme často na ochranku, která nás ani nepustí dál, nádherné, barevné domy jsou obehnány vysokými, většinou neprůhlednými ploty a téměř na každé brance je vyobrazeno bojové psí plemeno, které dům hlídá, nad vchodem jsou viditelně umístěné kamery, které snímají každého návštěvníka. Máme-li možnost nahlédnout přes plot, uvidíme odborně upravenou zahradu a velký bazén, pergoly obrostlé vzácnými popínavkami nebo obložené kameny dovezené až z ciziny. Vše učesané, upravené, dokonalé, čisté, nepřirozeně prázdné.

Nepotkáte tu živáčka, nekřičí tu  děti, které se v jiných lokalitách prohánějí po ulicích nebo zahradě, ve dvou sousedních zahradách se opalují dvě ženy a vzájemně o sobě nevědí, dělí je plot. Muži odjedou nablýskanými auty do práce a  vrací se večer, děti jsou ráno odvezeny stejně nablýskanými auty do škol a když jsou opět přivezeny, tráví čas za svým vlastním krásným plotem nebo u počítače.

Bydlení je to krásné, s veškerým pohodlím, jenom je nelidsky studené a jeho obyvatelé jsou osamělí a nevypadají šťastně. Nemají žádnou smysluplnou náplň svého volného času, nefungují tu mezilidské vztahy a mizí tím přirozené kontakty, které se nemají kde naučit hlavně děti. Vzniká tak nebezpečí, že z nich vyrostou sebestřední jedinci bez rozumných sociálních vazeb, navíc ohroženi špatně fungujícími rodinnými vztahy.


Prostě nejsme Amerika a i když jsme odtud tento způsob bydlení převzali, není přizpůsoben našim tradicím a sociálním vazbám sousedských vztahů a pospolitosti.

 Záchranou může být to, že lidé již tyto nevýhody objevili a kdo může, zase se vrací do měst, kde je větší možnost společenského vyžití, lidé jsou více pohromadě a mají blízko pracovní příležitosti. Kdo nemá pevnou pracovní dobu, může tak část dne strávit doma, kde má větší kontakt s rodinou a nemusí už trávit den  v autě a po kavárnách, protože se mu nevyplatí jet na dvě hodiny domů.

Děti mohou jít do školy pěšky a navazovat kontakty a osamělé ženy zde nejsou osamělé, protože i těm, které nepracují se nabízí mnoho vhodných aktivit.

Každé bydlení a životní styl má, jak je vidět, své výhody, které se časem mohou změnit v nevýhody a naopak. Vždycky to ale chce nejen sehnat peníze, za které si bydlení pořídíme, ale i pečlivé zvážení podmínek, pro které si je pořizujeme. Spokojené bydlení nejsou je čtyři stěny a střecha nad hlavou a poslední novinky ve vybavení bytů, ale především mezilidské vztahy, vzájemné sousedské ohledy  a možnost pomoci, to lidské teplo, které dokáže sálat i přes kamenné zdi. V poslední době nějak vymizelo, ale stále se ještě neztratilo úplně. Šťastný je ten, komu se je podařilo najít a snaží se je udržovat.

folder_openPřiřazené štítky

0 komentářů

commentŽádné komentáře

Pokud chcete, můžete přidat první komentář k tomuto článku níže.

Vložit komentář

info_outline

Nepublikujte SPAM!

Jakékoliv SPAM komentáře, které nejsou relevantní k obsahu tohoto článku budou odstraněny.

Podobné články

Akvária jako moderní doplňek bytu

personRedakceremove_red_eye0bookmarkOstatní

Pokud se domníváte, že akvária plná barevných rybek už dávno vyšla z módy, ani nevíte, na jak velkém jste omylu. Doby, kdy obří a trochu zanedbané akvárium zdobilo každý byt, jsou už nenávratně pryč, akvaristika se však stihla vyvinout do zcela jiné podoby.Akvária a vodní ..

Pár užitečných tipů pro chovatele andulek

personSimona Chvátilováremove_red_eye34languagejaktoudelam.cz

Andulku napájíme vodou a krmíme prosem. Do její klícky patří i ovoce (například jablka) a zelenina (salát, okurka). Andulka si pochutná i na pampeliškových listech. Jako doplněk andulčiny stravy se hodí sépiová kost, dobré je také nasypat do klece speciální písek, jehož ..

Recy městečko

personRadka Eliáškováremove_red_eye28languagejaktoudelam.cz

Škoda, že mí synové neumí (zatím) psát. Tenhle příspěvek by totiž měli napsat oni. Dorostli do věku vynálezů. A tyhle dvě prima vychytávky na hraní vynalezli sami. Určitě se vám doma válí takové ty bílé knoflíčky, které se používají k zapínání postarších povlaků ..

Jak ušetřit za oblečení

personRadka Eliáškováremove_red_eye46languagejaktoudelam.cz

Móda letošního jara se mi líbí. Klidně bych v nákupním centru utratila celou mateřskou za šatičky a rafinované tuniky s perfektně sladěnými sandálky. Brání mi pouze pud sebezáchovy, protože hadrů se člověk nenají, byť by byly sebekrásnější. Po dlouhém váhání jsem si ..

20 nejlepších triků, jak se k něčemu donutit

personRadka Eliáškováremove_red_eye52languagejaktoudelam.cz

Pokud použijete ne jeden, ale kombinaci několika triků, téměř jistě dosáhnete svého cíle.Dosahovat cíle není otázkou disciplíny. Má to co dělat s motivací sebe sama, a se schopností soustředit se na cíl. Následující triky vás naučí sebemotivaci a pozornosti, které ..

Co bych si přála vědět na začátku mateřské

personRadka Eliáškováremove_red_eye26languagejaktoudelam.cz

Mám to za sebou. Po šesti letech celodenní péče o děti jsem se vrhla zpět do pracovního procesu. Včera kolega přinesl fotky své prvorozené dcery z porodnice. Koukala jsem na to maličké mládě a v duchu si říkala: „Jen ať si to užije zas někdo jiný.“ Jak říkám, mám to za ..