Zařízení keyboard_arrow_right Ložnice keyboard_arrow_rightSprávný výběr postele

Obrázek příspěvku: Správný výběr postele

Správný výběr postele

personaccess_time15.květen 2020chat_bubble_outline0 komentářůremove_red_eye6 shlédnutí

Chystáte se zařizovat novou ložnici či pokojíček pro své dítě? Nejdůležitějším prvkem v těchto místnostech bude postel. Nejen že by měla ladit s dalšími částmi interiéru, ale hlavní je, aby vám poskytla uvolňující a ničím nerušený spánek. Postel musí být pohodlná, dostatečně velká a správně umístěná. 

Zdraví a pohodlí

MATRACE
Důležitou součástí správně zvolené postele je kvalitní matrace (viz článek Jak se dobře vyspat).

ROŠT
Další nedílnou součástí postele je rošt. Aby matrace splnila svůj účel, musí ležet na kvalitním roštu, jinak vás nebude podpírat správně. Rošty mohou být dřevěné–laťové (jsou již součástí postele) nebo lamelové (uložené v látkových, plastových nebo kaučukových pouzdrech). Dávejte pozor na to, jak jsou jednotlivé latě či lamely daleko od sebe, neboť jejich optimální vzdálenost by měla být kolem 4 cm. Mezery větší než 6 cm by mohly deformovat matraci.

K vašemu většímu pohodlí si můžete pořídit polohovací rošt, mechanicky nastavitelný nebo na elektromotorek. Umožňuje nadzvednutí hlavy, nohou nebo obojího zároveň.

Velikost
Záleží jen na vás, jakou délku a šířku postele zvolíte. Někteří se rádi rozvalují na velkých postelích, jiným stačí malá útulná postýlka. Postel by měla být minimálně o 20-25cm delší než je člověk, který v ní spí. Šířku si můžeme zvolit jakoukoliv. Jednolůžko obvykle bývá 90cm široké, dvojlůžka 140cm, 160cm nebo 180cm. Výška postele se pohybuje okolo 45-55 cm. V dnešní době je však možné nechat si vyrobit postel podle svých představ v různých velikostech nebo tvarech.

Umístění
Celou ložnici je vhodné umístit na východní stranu, kde nás ráno probudí příjemné sluneční paprsky. Postel by se čelem, u kterého budeme spát hlavou, měla opírat o zeď a z obou bočních stran by mělo zůstat volné místo, aby byl přístup do postele možný z jakékoliv strany. Zapomeňte na skříňky či poličky na hlavou, mohly by způsobit nespavost a noční můry. Hlava by měla směřovat ke zdi bez oken a dveří. Výhodné je umístění zrcadel v ložnici, neboť celou místnost více prosvětlí a pokud máte postel v zádveří, můžete zrcadlo nastavit tak, abyste okamžitě z lůžka rozpoznali příchozí osobu.

Materiál
Nejoblíbenější jsou postele z přírodních materiálů. Mohou být z dřevěného masivu nebo z dřevotřísky. Masivní rámy postelí jsou cenově dražší, ale za to kvalitnější a vydrží vám mnohem delší dobu, dřevotřískové mohou dříve začít vrzat. Trendem jsou nyní i ratanová lůžka. Kovové postele nabízejí zajímavější design, ale dávejte si pozor na kvalitu výrobků, poznáte ji i podle ceny postele. Na některé citlivější osoby mohou kovové postele působit negativně a ráno se mohou budit neodpočatí a rozlámaní. Stále se u nás ještě objevují postele čalouněné, kde je matrace přímo součástí postele. Právě kvůli tomu je matrace zcela neprodyšná, a tím tedy nevhodná ke každodennímu spaní. Takovou postel však můžete použít například jako postel pro hosty.

Doplňky
Neměli bychom zapomenout také na správné využití prostorů pod postelí k ukládání věcí nebo lůžkovin a na nezbytné odkládací stolky vedle lůžka. Pro romantické duše doporučuji nebesa nad postelí, která ji krásně zútulní a vytvoří příjemné intimní prostředí.

folder_openPřiřazené štítky

0 komentářů

commentŽádné komentáře

Pokud chcete, můžete přidat první komentář k tomuto článku níže.

Vložit komentář

info_outline

Nepublikujte SPAM!

Jakékoliv SPAM komentáře, které nejsou relevantní k obsahu tohoto článku budou odstraněny.

Podobné články

Ložnice – oáza pohody

personRadka Eliáškováremove_red_eye56bookmarkDesign a styl

Ať již bydlíme kdekoliv, vždycky je nutné mít v bytě místnost, kde je ticho, klid a člověk zde má maximální intimitu. Do takových místností nevodíme ani návštěvy, protože to je nejsoukromější místo v bytě. Obvykle to bývá ložnice.Pokud bydlíme v malém bytě, kde ..

Jak vybrat kvalitní postel?

personLeona Novotnáremove_red_eye66bookmarkLožnice

Dřevo patří mezi přírodní materiály, o tom není pochyb. A kam jinam, než do ložnice se hodí dřevo? V ložnici člověk stráví třetinu svého života, a tak přírodní materiály do této místnosti určitě patří. Dřevěný nábytek vydrží déle, je pevný, působí přirozeně ..

Vyplatí se bytový architekt? Proměňte interiér sami a za pár korun

personRedakceremove_red_eye6bookmarkDesign a styl

Asi každého občas přepadne neodolatelná chuť přestavět celý byt, a to rovnou od základů. Po několika letech se i nový nábytek omrzí a interiér potřebuje něco, co by ho osvěžilo a vdechlo mu znovu život. Jednou z variant, jak toho dosáhnout, je pozvat si bytového architekta. ..

Nevšední a trendy kousky pro vaši domácnost

personRedakceremove_red_eye11bookmarkDětské pokoje

Také už vás trochu nudí váš obývací pokoj či třeba ložnice? Někdy to chce zkrátka změnu, v žádném případě však nemusí být radikální – není třeba nově vymalovat, obměnit nábytek či koupit novou sedačku. Někdy zkrátka stačí jeden trendy kousek, který celou ..

Zlaté klece vycházejí z módy

personRadka Eliáškováremove_red_eye53bookmarkMagazín

Mít vlastní střechu nad hlavou patří k hlavním touhám civilizovaného člověka. Po sametové revoluci se nám otevřely nejen hranice do světa, ale také přišly jiné možnosti v dalších oblastech lidského života. Mezi ně patří také bydlení, které je pro každého člověka ..

25 způsobů, jak zjednodušit svůj život s dětmi

personRadka Eliáškováremove_red_eye60languagejaktoudelam.cz

„Děti vždy představují větší problém, než si myslíte a také více radosti.“ (Charles Osgood)Kdokoliv, kdo má děti, ví, že život s dětmi je do jisté míry komplikovaný. Počínaje větším množstvím prádla na praní, přes koupání, vaření, nakupování, vyzvedávání ..

Finty, které nezabírají čas, ale ušetří vám spoustu uklízení

personRadka Eliáškováremove_red_eye35languagejaktoudelam.cz

Kdysi dávno, těsně po tom, co jsem zůstala na mateřské, jsem jela v projektu Fly Lady. V překladu to znamená Létající slečna, ale v podstatě se jedná o úklidový systém. Tady v Čechách existuje podobná komunita, ale já propadla oné americké verzi, protože o české jsem ..

Mount Everest z hraček a jak ho zdolat

personRadka Eliáškováremove_red_eye41languagejaktoudelam.cz

Pokojíčky plné k prasknutí nejnovějších a nejbarevnějších hraček asi vždycky budou snem každého dítěte. Méně už rodičů. Dodnes jsem nenašla odvahu podruhé synům nabídnout na hraní knížku se skládankami puzzle. Ona ďábelská kniha má deset stran a na každé je puzzle ..

Dětská fantazie

personRadka Eliáškováremove_red_eye25languagejaktoudelam.cz

Jak vznikají pohádky? Zapojí se fantazie, vymyslí se postavy, zápletka a prostředí… a jde se psát. A jak to vidí děti? Vezmou panenky, autíčka, domečky a jiné hračky… a začnou rovnou bez přemýšlení hrát pohádku. O jednu aktuální veselou se s vámi dnes podělím :-) ..

Jak zazářit na pohovoru

personRadka Eliáškováremove_red_eye33languagejaktoudelam.cz

Na žebříčku stresových situací nepochybně zaujímají jedno z předních míst. Pracovní pohovory. V dnešní době už nestačí, že strávíte několik dní sepisováním maximálně dvoustránkového, strukturovaného životopisu, nejlépe v několika jazycích. Musíte ještě na ..