Magazín keyboard_arrow_right Magazín keyboard_arrow_rightSlavní architekti - Imhotep

Obrázek příspěvku: Slavní architekti - Imhotep

Slavní architekti - Imhotep

personaccess_time16.květen 2020chat_bubble_outline0 komentářůremove_red_eye6 shlédnutí

Jména mnohých architektů byla do dnešních dnů zapomenuta. Nebyl nikdo, kdo by je zaznamenal pro budoucí generace, anebo se tyto záznamy do dnešních dnů nedochovaly. Z hlubin věků vystupuje až jméno geniálního architekta starého Egypta- Imhotepa.

Vynálezce pyramid

Imhotep byl architektem prvního faraóna 3. dynastie –Džosera, který panoval zemi na Nilu před 4 500 lety. Právě do doby vlády tohoto panovníka spadá počátek éry kamenných staveb ve starém Egyptě. Vzniká pyramida, doplněná souborem budov určených pro posmrtný faraónův kult. Imhotep se tak stává tvůrcem první pyramidy, monumentální hrobky krále Džosera.

První pyramida

První pyramida byla postavena nedaleko nového hlavního města Memfisu, na takzvané sakkárské plošině. Od hrobek Džoserových předchůdců se neliší jen použitím vápence místo pálených cihel, ale také svými velkolepými rozměry. Je postavena z vrstev opracovaných vápencových bloků. Původně se jednalo o čtvercovou mastabu o straně dlouhé 60 metrů. Pozvolna byla několikrát zvětšena, tak aby zahrnovala i hroby příslušníků faraónovy rodiny.

Stupňovitá pyramida

Na této mastabě postavil Imhotep nejprve čtyři stupně a po prodloužení základny stavby další dva. Tak vznikla první, šestistupňová pyramida, jejíž základna měří úctyhodných 109x121m a jejíž výška je 60 m. V podzemí pyramidy se nachází pohřební komora se stěnami pokrytými jemnými reliéfy, zobrazujícími krále vykonávajícího různé rituály.

Ochránce písařů a patron lékařů

Jméno geniálního tvůrce první pyramidy se zachovalo vyryto na podstavci jedné z Džoserových soch. Na věky nám tak zůstala zachována připomínka muže, který otevřel cestu nové architektuře. Architektuře, jejímž materiálem byl kámen. Imhotep byl po své smrti postaven na roveň bohů. Stal se ochráncem písařů a později byl ztotožňován s bohem lékařství Asklépiem.

Egyptští architekti

Imhotep byl sice největším architektem starého Egypta, ve starověku v této zemi však působila celá řada dalších geniálních mužů, jejichž jména přetrvala věky. Významným architektem byl oblíbenec královny Hatšepsut Senmut, tvůrce královnina chrámu v západních Thébách, nazývaného Nejskvostnější. Do doby vlády faraóna Amenhotepa III. spadá tvorba jiného velkého architekta, a sice Chaa. Do dnešních dnů se nezachovalo jen jeho jméno, ale také několik portrétů zachycujících jeho tvář. Jen o něco mladší byl Maja, který sloužil proslulému, leč nevýznamnému králi Tutanchamónovi.

folder_openPřiřazené štítky

0 komentářů

commentŽádné komentáře

Pokud chcete, můžete přidat první komentář k tomuto článku níže.

Vložit komentář

info_outline

Nepublikujte SPAM!

Jakékoliv SPAM komentáře, které nejsou relevantní k obsahu tohoto článku budou odstraněny.

Podobné články