Bydlení keyboard_arrow_right Podlahy keyboard_arrow_rightOrientální koberce

Obrázek příspěvku: Orientální koberce

Orientální koberce

personaccess_time15.květen 2020chat_bubble_outline0 komentářůremove_red_eye6 shlédnutí

Tradičním doplňkem orientálního interiéru, ať tradičního nebo moderního, jsou koberce. Neodmyslitelnou součástí umění a kultury orientu jsou již tisíce let.

Kde se koberec zrodil?

Dnes se již nedá spolehlivě určit, kdy a kde orientální koberce spatřily světlo světa. Nejčastěji se za jejich pravlast považuje starověká Perská říše, která měla své jádro na území dnešního Iránu. Dodnes se orientální koberce označují synonymem peršan. Koberce se však tkaly a vázaly také v Egyptě, Nepálu, Turecku nebo v Anatólii v Malé Asii. Jedny z nejstarších nalezených koberců byly vyrobeny ve čtvrtém tisíciletí před Kristem v Číně.

Co způsobili Maurové?

Evropa výrobu koberců dlouho neznala. Poznala ji až v 10. století prostřednictvím Maurů. Dlouho, až do 18. století, se v Evropě však koberce používaly převážně jen jako ozdoba stěn či stolů. Oblíbené byly především gobelíny a tapiserie.

Z pokolení na pokolení

Výroba ručně vázaného koberce je velmi náročná. Vyžaduje od vazače mimořádnou zručnost, preciznost a trpělivost. Řemeslo se v Orientu dědí z pokolení na pokolení. Výsledkem dlouhé a přepečlivé práce je však malé umělecké dílo.

Jak se koberec vyrábí?

Orientální koberec se skládá ze tří složek: flóru, osnovy a vázaného útku. Jako flórový materiál se používá vlna z mladých zvířat, která je přirozeně vláčná a zpracované vlákno si zachovává pružnost a lesk. Často se používá ale také hedvábí, které umožňuje svou jemností maximální hustotu vazby. Na osnovu a vázaný útek se zpravidla používá bavlna, jelikož je pevná, koberec díky tomu zachovává tvar a nevlní se.

Barvení vlny

Vlna nebo hedvábí se nejprve rozstříhá a praním zbaví nečistot, pak se spřádá. Pro větší vláčnost se pramínky nechají projít vařící lázní. Materiál se poté opakovaně barví přírodními barvivy, která jsou schopná docílit mimořádně hlubokých a měkkých odstínů.

Senneh a Ghiordes

K výrobě orientálních koberců se nejčastěji používají dva typy uzlů, perský Senneh a turecký Ghiordes. Pomocí Sennehu se váží složitě propracované vzory včetně těch nejjemnějších kousků. Ghiordes používají nomádské kmeny na hrubší vazačské práce.

folder_openPřiřazené štítky

0 komentářů

commentŽádné komentáře

Pokud chcete, můžete přidat první komentář k tomuto článku níže.

Vložit komentář

info_outline

Nepublikujte SPAM!

Jakékoliv SPAM komentáře, které nejsou relevantní k obsahu tohoto článku budou odstraněny.

Podobné články

Nerozbitné kontejnery na hračky

personRadka Eliáškováremove_red_eye43languagejaktoudelam.cz

Taky se vám po Vánocích navzdory všem dobrým předsevzetím scvrkl dětský pokoj? Prostě není kam dávat hračky. Police přetékají a veselé plastové boxy na kolečkách praskají ve švech. Eventuálně zjišťujete, že lepenkové krabice nedožijí konce měsíce. Můžete udělat ..

Jak vyčistit fleky, které vyrábí děti

personRadka Eliáškováremove_red_eye49languagejaktoudelam.cz

Kamarádka si před Vánoci nechala profesionální firmou vyčistit koberce. První otázka zněla: „Máte děti nebo domácí zvířata?“ Důvod je nasnadě. Koberce v takto postiženém domově vypadají úplně jinak než podlaha v bytě starého mládence. I u nás jde podlahu, nábytek i ..

Finty na rýmu a nachlazení

personRadka Eliáškováremove_red_eye33languagejaktoudelam.cz

Kudy chodím, tudy smrkám. A nejhorší je, že můj muž taky. (Smrtelná nemoc mužů na sedm? – Rýmečka.) Chytli jsme to od dětí. Ten starší nám ze školky tahá neobyčejně odolné bacily, které odchází s prvními sněženkami. Myslím, že je úplně jedno, jak nachlazení ..

Teorie neviditelné uklízečky

personRadka Eliáškováremove_red_eye38languagejaktoudelam.cz

Pamatuju si, bylo mi asi deset let. Jednou večer jsem si čistila zuby a v duchu jsem uvažovala: “To umyvadlo je ale příšerně umatlané, fakt hnus.” Ráno jsem si všimla, že umyvadlo svítí čistotou. Ten enormní rozdíl mezi zářivě bílou a šedou bil do očí. Zcela vážně jsem ..