Stavba keyboard_arrow_right Rekonstrukce keyboard_arrow_rightLinoleum - výhody a životnost

Obrázek příspěvku: Linoleum - výhody a životnost

Linoleum - výhody a životnost

personaccess_time15.květen 2020chat_bubble_outline0 komentářůremove_red_eye5 shlédnutí

Tento druh podlahové krytiny vynalezl před více než sto lety Angličan Frederic Walton. Jedná se o přírodní surovinu vyrobenou ze lněného oleje, přírodní pryskyřice, dřevité a korkové moučky, pigmentů, vápence a juty. Mezi lidmi zdomácnělo především kratší označení – lino.

Velmi dlouho představovalo linoleum velmi oblíbenou a vděčnou podlahovou krytinu se širokým uplatněním. Hlavním důvodem ke koupi byla jeho nízká cena a vysoká životnost. Jeho povrch se dal natírat a významně se tak prodlužovala jeho trvanlivost. Po vlně podlahových krytin z PVC se linoleum přestalo natolik používat, ovšem v poslední době se zase začíná prosazovat a těší se oblibě. Je využíváno především v nemocnicích, školách, školkách, kancelářských budovách a v neposlední řadě také v domácnostech. Mezi nejznámější přírodní lina patří Marmoleum, Artoleum,  Marmorette a Linosom.

Velkou výhodou linolea je skutečnost, že neobsahuje škodlivé látky, je tvrdé, ale přitom dostatečně pružné, takže působí dobře na klouby člověka. Také je mnohem trvanlivější než již zmiňované PVC. Jeho podbarvená vrstva dosahuje až na podkladovou jutu, takže i při nešetrném zacházení je stále pěkné. Při standardním namáhání domácího prostředí vydrží v rozpětí 50 - 70 let.  Přírodní linoleum se vyrábí v tloušťce o 2 až  2,5 mm. Především pro sportovní využití se používají jeho silnější verze.

Linoleum je na trhu k dostání v široké škále barev, odstínů a dekorů – jednoduše si může vybrat opravdu každý.

Je-li linoleum správně udržováno vydrží i v těch nejhorších podmínkách – tuto svou pevnost a odolnost získává během sušení ve výrobě. Navíc se tento materiál sám nevznítí a v případě požáru nepřispívá k šíření ohně. Stopy po cigaretách lze snadno odstranit seškrábáním. Další výhodou je možnost čištění této podlahové krytiny na sucho, takto šetříme čas i peníze za tekuté čistící prostředky. Některé agresivní saponáty mohou dokonce jeho povrch narušit – naleptat jeho strukturu. Výrobci doporučují linoleum ošetřovat speciálními přípravky. Pokud máme doma alergika je linoleum velmi praktické – snadno se z něj odstraňuje prach.

Životnost a vzhledovou stránku linolea můžeme ovlivnit také jeho pokládkou. Proto je vhodné svěřit jeho položení odborníkům. Důležitá je hlavně příprava podkladu, tato plocha musí být zbavena veškerých ostrých výstupků, nerovností či trhlin. Velmi praktické je potom upozornění, že po jeho položení můžeme vidět nerovnosti, kterých jsme si dříve vůbec nevšimli. Tímto se potom výrazně zkracuje jeho trvanlivost. Linoleum není vhodné umisťovat do trvale vlhkých prostor, např. koupelen či prádelen.

Cena přírodního linolea se pohybuje od 400 do 1 000 Kč/m2, záleží především na jeho typu a tloušťce. V současné době máme na výběr z velkého množství této podlahové krytiny. Většina prodejen navíc zajišťuje kompletní zákaznický servis a linoleum nejen dovezou, ale zároveň položí.

folder_openPřiřazené štítky

0 komentářů

commentŽádné komentáře

Pokud chcete, můžete přidat první komentář k tomuto článku níže.

Vložit komentář

info_outline

Nepublikujte SPAM!

Jakékoliv SPAM komentáře, které nejsou relevantní k obsahu tohoto článku budou odstraněny.

Podobné články

ZVOLTE SPRÁVNOU OBRAZOVKU

personSimona Chvátilováremove_red_eye59bookmarkElektro

Plazmové obrazovky vznikly z potřeby zajištění většího jasu, než jaký dokázaly poskytnout ploché obrazovky s kapalnými krystaly. V poslední době se staly velmi populární, i když historie plazmových zobrazovačů sahá už do druhé poloviny 90. let minulého století. Od té doby ..

Klimatizace v obytných prostorách

personRedakceremove_red_eye11bookmarkObývací pokoje

U počasí máme jedinou jistotu - nikdy nevíme, jaké bude. A zatímco v zimě nám tepelnou pohodu zajišťují krby a radiátory, v létě pořád ještě spoléháme hlavně na otevřená okna. Už koncem jara nás ale mohou překvapit tropická vedra a teploty kolem 30°C si můžeme ..

Budeme rekonstruovat

personRadka Eliáškováremove_red_eye45bookmarkRekonstrukce

Než se do rekonstrukce pustíme, je třeba si ji řádně rozvážit a vyjasnit si, co od ní očekáváme. Jak známo, změna starého je mnohem náročnější než výstavba nového a proto bychom jistě neradi, abychom si celé martýrium museli za pár let znovu zopakovat, protože jsem se ..

Kuchyňský sporák - to je dilema

personRedakceremove_red_eye9bookmarkKuchyně

Dokud lidé vařili na ohni, bylo to s kuchyňským vybavením poměrně jednoduché. To dnešní hospodyňka má možností mnohem víc. Chce-li si do kuchyně pořídit nový sporák, je třeba, aby se rozhodla, jestli zakoupí elektrický nebo raději plynový, a v neposlední řadě se nabízí ..

Malování - štětka nebo váleček

personRedakceremove_red_eye9bookmarkU vás doma

Chystáte se vymalovat váš byt a nevíte zda použít váleček či klasickou štětku? Jak a podle čeho vybrat to správné náčiní? Často záleží na vašem vkusu a zkušenostech. Malovat válečkem je jednodušší, ale i malířská štětka má své výhody.Válečky i štětce najdete v ..

Automatické závory

personSimona Chvátilováremove_red_eye35languagejaktoudelam.cz

Automatické závory jsou nejjednodušším a nejekonomičtějším řešení hromadných vjezdů ať privátních parkovišť bytových domů, přes průmyslové objekty po téměř nepřetržitý provoz v parkovacích domech a vjezdech na parkoviště velkých nákupních center.Úspora oproti ..

Podnikání studentů

personRadka Eliáškováremove_red_eye32languagezenapodnikatelka.cz

Právní rámec podnikání stanoví, že v okamžiku nabytí 18 let si můžeme začít vydělávat jako osoba samostatně činná (OSVČ) a de facto tak zahájit naše podnikání. Samotná příprava a úřadování (deadliny) probíhá v případě studenta úplně stejně jako u ostatních ..

Jak ušetřit na dětech bez výčitek svědomí

personRadka Eliáškováremove_red_eye48languagejaktoudelam.cz

Ano, děti jsou to nejdražší, co máme. Většinou i v doslovném slova smyslu. Vychování jednoho dítěte přijde na stejné peníze jako nové Porsche i s náhradními pneumatikami. Takže v pokojíčku máme zaparkované už dvě, ve věku tří a šesti let. Nejsem velkým příznivcem ..

Proč neužívám hormonální antikoncepci

personRadka Eliáškováremove_red_eye34languagejaktoudelam.cz

Před nějakými 30 lety způsobily maličké pilulky hormonální antikoncepce sexuální revoluci. Od té doby se hodně namluvilo o emancipaci žen (nebo spíše mužů?), pečlivě se zdokumentovaly a propagovaly výhody dlouhodobého braní těchto léků. Z vynálezu se stalo samostatné ..

Výběr televizoru

personSimona Chvátilováremove_red_eye32languagejaktoudelam.cz

Náš účinkující Bohuslav Komín seznámil s výběrem televizorů na trhu. Vysvětlil rozdíly a ne/výhody jednotlivých typů – LCD a plasma. Zmínil také způsoby instalace, tedy zavěšení a na stojanu. Dále nás upozornil na různé velikosti od obřích až po malé přenosné, ..