Zařízení keyboard_arrow_right Kuchyně keyboard_arrow_rightKuchyňský sporák - to je dilema

Obrázek příspěvku: Kuchyňský sporák - to je dilema

Kuchyňský sporák - to je dilema

personaccess_time14.květen 2020chat_bubble_outline0 komentářůremove_red_eye9 shlédnutí

Dokud lidé vařili na ohni, bylo to s kuchyňským vybavením poměrně jednoduché. To dnešní hospodyňka má možností mnohem víc. Chce-li si do kuchyně pořídit nový sporák, je třeba, aby se rozhodla, jestli zakoupí elektrický nebo raději plynový, a v neposlední řadě se nabízí také možnost osadit místo sporáku sklo-keramickou desku. Každé řešení má své výhody a také nevýhody. Ty je zapotřebí v první řadě dobře znát a pak zvážit, které řešení bude nejlepší.

Volný nebo zabudovaný

Sporák je třeba vybírat s ohledem na to, zda bude volně postavený nebo zabudovaný v kuchyňské lince, a také na to, zda budeme k vaření používat plyn nebo elektrickou energii.Volně stojící sporáky jsou tou levnější a jednodušší variantou. Jejich výhodou je nenáročná instalace a tím také jednoduchá výměna starého sporáku za nový. Nevýhodou volně stojících sporáků je mezera mezi sporákem a linkou, která se velmi špatně čistí a udržuje. Vestavěné sporáky jsou součástí kuchyňské linky, tudíž jsou vhodné do nově pořizovaných kuchyní nebo tam, kde nechcete, aby vzhled sporáku narušoval vzhled kuchyně. Nevýhodou je jejich vyšší cena v porovnání s volně stojícími sporáky a nutnost přizpůsobit kuchyňskou linku spotřebičům.

Elektrický, plynový, kombinovaný

Otázku zda sporák elektrický, plynový či kombinovaný, je třeba řešit s ohledem na to, zda budete využívat plyn či elektrickou energii.Plynové sporáky mají finančně méně náročný provoz. Hořáky se dají snadno regulovat, ale naopak plynové trouby a gril mají velmi omezenou možnost regulace ohřevu a teploty.Elektrické sporáky mají dražší provoz než sporáky plynové a nedostatkem jejich plotýnek je tepelná setrvačnost. Plotýnky se dlouho nahřívají a také dlouho chladnou. Elektrická trouba naopak v porovnání s plynovou troubou vyniká přesností regulace, rychlostí a rovnoměrností ohřevu a pečení.

Třetí možností jsou kombinované sporáky a ty kombinují výhody plynových hořáků a elektrické trouby. Tyto sporáky jsou v současné době nejprodávanějším artiklem.

Energetická náročnost

Pro výběr optimálního sporáku je třeba znát i další ukazatele, které mohou naši volbu ovlivnit.Důležitým parametrem je energetická třída. Energetický štítek poskytuje informaci o tom, jak úsporný sporák je (A znamená nejvíce, G nejméně úsporný), kolik spotřebuje energie a jaké účinnosti dosahují plotýnky.

Některé sporáky nejvyšší finanční náročnosti nabízejí programování trouby. Plynové sporáky jsou pak již běžně vybavené pojistkou proti zhasnutí plamene, která uzavře přívod plynu, a také elektrickým zapalovačem plamene.
U některých kombinovaných sporáků je v nabídce horkovzdušná trouba, která je mnohem ekonomičtější, protože cirkulující horký vzduch troubu rychleji ohřeje, není třeba ji před pečením předehřívat a tak se ušetří čas i energie.

Varná deska

A na závěr ještě několik vět o fenoménu současnosti – sklo-keramické varné desce. Její výhodou je snadná údržba a moderní design. Desky jsou vyráběny obvykle s dotykovým ovládáním, regulací teploty a ty dražší též s přizpůsobivou „plotýnkou“ podle velikosti hrnce. Samostatnou skupinu zde tvoří desky indukční, které jsou zaměřeny na maximální úsporu energie. Laicky řečeno, hřejí až tehdy, je-li na ně postavena nádoba z kovu.

folder_openPřiřazené štítky

0 komentářů

commentŽádné komentáře

Pokud chcete, můžete přidat první komentář k tomuto článku níže.

Vložit komentář

info_outline

Nepublikujte SPAM!

Jakékoliv SPAM komentáře, které nejsou relevantní k obsahu tohoto článku budou odstraněny.

Podobné články

Posviťte si na kuchyni

personRedakceremove_red_eye10bookmarkOsvětlení

Není jistě třeba připomínat, že každé pracoviště musí být dobře osvětlené, a doma je takovým pracovištěm kuchyň. Je třeba, abychom na všechny úkony dobře viděli, prostě v kuchyni není světla není nikdy dost Světla musí být dostatekIdeální je, aby v kuchyni bylo ..

Kuchyň a móda

personRedakceremove_red_eye11bookmarkKuchyně

Rovněž kuchyňský nábytek podléhá módě. Ta se zde už dávno neprojevuje jenom barvou dvířek a změnou tvaru úchytek, ale bezprostřední reakcí na hlavní trendy zařizování obytných interiérů. Kuchyň našeho životaS kuchyní to ovšem není tak jednoduché. Provoz v ní je velmi ..

Jak ochránit byt před dítětem, jak ochránit dítě před zraněním

personRadka Eliáškováremove_red_eye30languagejaktoudelam.cz

Mám dojem, že matka příroda úplně nedomyslela následky. Děti začnou chodit přibližně v jednom roce. Jejich pohyblivost je v naprostém nesouladu k rozumovým schopnostem. Popravdě divím se, že lidstvo ještě nevyhynulo. Děti jsou v zápalu objevování schopné zničit nejen ..

Homeopatický čistič na špínu

personRadka Eliáškováremove_red_eye45languagejaktoudelam.cz

Homeopatie vychází z názoru, že podobné se léčí podobným, obvykle silně zředěným. Asi tak jeden acylpyrin na bazén vody, tvrdí kritici. Maminky malých dětí dost často na homeopatii nedají dopustit. Mé vlastní zkušenosti jsou rozporuplné a úplně stejně na mě působil ..

Jak vyzkoušet zboží z internetu a neplatit dopravu

personRadka Eliáškováremove_red_eye39languagejaktoudelam.cz

Skoro všechno nakupuju přes internet. Důvody jsou nasnadě:– to poslední, co bych odpoledne ve svém volném čase chtěla dělat je procházet obchody v půlce města, abych našla nejlevnější cokoliv,– počet obchodů v našem maloměstě je dost omezený, takže pokud hledám něco ..

Jarní úklid aneb jak mít uklizeno a být bohatá

personRadka Eliáškováremove_red_eye34languagejaktoudelam.cz

Že je třeba NĚKDY uklidit, to ví, nebo na to přijde každý sám. Cesta bývá někdy pořádně dlouhá a klikatá, ale bez strasti – není radosti. Přišla jsem teď na jednu věc, nejvíc nám vadí PRACH – ne špinavá kapka na podlaze, ani nevyprané prádlo a ani neumyté nádobí, ..

100% šunka za 60 Kč/kg

personRadka Eliáškováremove_red_eye29languagejaktoudelam.cz

Nadpis vypadá jak vypůjčený z letáků, které nám v míře více než hojné přistávají ve schránce. Ne, nepoženu vás v určený den a hodinu do té nejlepší prodejny na světě. Klidně si uvařte kafe, pro tuhle šunku nemusíte dál než do vlastní kuchyně. Pokud ovšem ze zásob ..