Bydlení keyboard_arrow_right Vytápění a klimatizace keyboard_arrow_rightDOMÁCÍ KLIMATIZACE

Obrázek příspěvku: DOMÁCÍ KLIMATIZACE

DOMÁCÍ KLIMATIZACE

personaccess_time24.duben 2020chat_bubble_outline0 komentářůremove_red_eye50 shlédnutí

S blížícím se létem si mnozí lidé uvědomují, jak důležitá je klimatická pohoda v místnosti. Dokáže ji navodit zejména klimatizační jednotka.

Také s ní se však musí zacházet s opatrností a při jejím výběru bychom si měli dát pozor na několik důležitých faktorů.

Tepelná zátěž

Rozhodujícím kritériem pro výběr klimatizační jednotky vhodné pro vaše obydlí je tepelná zátěž místnosti, kterou chcete ochlazovat. Závisí na velikosti místnosti a velikosti i počtu oken, orientaci k světovým stranám atd. Tepelnou zátěž běžně ověřují technici firem, které prodávají klimatizační jednotky.

Nástěnné a stropní jednotky

Pro místnosti obytných a rodinných domů se výborně hodí klimatizační jednotky typu SPLIT s oddělenou kondenzační (vnější) a chladicí (vnitřní) jednotkou s výkonem asi do 3,5 kW. Můžeme si vybrat vnitřní jednotky nástěnné, stropní nebo parapetní. Jsou vybaveny pohyblivou klapkou, kterou lze měnit směr upraveného vzduchu po místnosti. Nástěnné se umisťují na stěnu do výšky asi 180 centimetrů, abychom nebyli obtěžováni prouděním upraveného vzduchu. Stropní se připevňují na konzoly nebo se přichytí přímo na strop. Parapetní se umisťují do výklenku okna nebo zdi.

Jednotka s vysokým výkonem

Také je možné využít přirozeného proudění vzduchu při otevřených dveřích mezi místnostmi a nahradit několik menších jednotek klimatizační jednotkou s vysokým výkonem umistěnou například v hale. Vnější jednotky je možné uložit na střechu, lodžii, terasu nebo přímo do obvodové zdi budovy.

Mobilní klimatizace

Další možností, jak si zpříjemnit bydlení, jsou mobilní a kompaktní okenní jednotky. Nepotřebují instalaci ani speciální montáž. Mobilní jednotky se převáží na kolečkách, potřebují však průchodku do okna nebo zdi, kudy se odvádí teplý vzduch z kondenzátoru a nasává čerstvý. Okenní jednotky se vestavují přímo do upraveného prostoru okna a nutno podotknout, že nejsou příliš estetické. Oba typy jednotek mohou v závislosti na výrobci a provedení být poměrně tiché, ale i neuvěřitelně hlučné, takže právě hlučnost je první věcí, kterou je nutné si při nákupu ověřit.

Filtry vzduchu

Rozdíl venkovní a vnitřní teploty by neměl být větší než šest až osm stupňů Celsia. Při větších rozdílech by mohlo při přechodu z vnějšího prostředí dojít k podchlazení organismu. Tepelné

šoky neprospívají zejména dětem, takže i klimatizační jednotka by měla být používána s rozmyslem. Některé jednotky jsou doplněny také filtry vzduchu, a to mechanickými, uhlíkovými nebo vodními. Dají se snadno měnit nebo vyprat.

Zvlhčování

Mnohé klimatizační jednotky dokážou vedle čištění vzduchu také vzduch adekvátně zvlhčit. Pro takové účely bývají ovšem nejčastěji pořizovány samostatné zvlhčovače. Některé pracují na principu ultrazvuku a jsou tedy pro lidské ucho zcela nehlučné. Většina přístrojů dokáže ničit choroboplodné zárodky a lze do nich aplikovat esenciální vonné látky a jiné k tomu určené přípravky.


folder_openPřiřazené štítky

0 komentářů

commentŽádné komentáře

Pokud chcete, můžete přidat první komentář k tomuto článku níže.

Vložit komentář

info_outline

Nepublikujte SPAM!

Jakékoliv SPAM komentáře, které nejsou relevantní k obsahu tohoto článku budou odstraněny.

Podobné články

Klimatizace v obytných prostorách

personRedakceremove_red_eye11bookmarkObývací pokoje

U počasí máme jedinou jistotu - nikdy nevíme, jaké bude. A zatímco v zimě nám tepelnou pohodu zajišťují krby a radiátory, v létě pořád ještě spoléháme hlavně na otevřená okna. Už koncem jara nás ale mohou překvapit tropická vedra a teploty kolem 30°C si můžeme ..

ZVOLTE SPRÁVNOU OBRAZOVKU

personSimona Chvátilováremove_red_eye59bookmarkElektro

Plazmové obrazovky vznikly z potřeby zajištění většího jasu, než jaký dokázaly poskytnout ploché obrazovky s kapalnými krystaly. V poslední době se staly velmi populární, i když historie plazmových zobrazovačů sahá už do druhé poloviny 90. let minulého století. Od té doby ..

Složení lékárničky

personRadka Eliáškováremove_red_eye35languagejaktoudelam.cz

Když se ozve zdravotní problém: máte doma vhodně vybavenou lékárničku? Nějaké léky se ve většině českých domácností najdou. Někde mají vzorně vybavenou a srovnanou lékovou skříňku, někde se povalují jen tak nahodile, někdo je pro jistotu doma nemá vůbec. Jak jste na ..

Nové možnosti využití PC

personSimona Chvátilováremove_red_eye38languagejaktoudelam.cz

Nový trend vybavení domácnosti, tzv. centrum domácí zábav, kdy jsou nahrazeny různé hifi věže, DVD přehrávače, apod nahrazeny jedním počítačem. Základní myšlenkou je ovládat všechny elektronické systémy z jednoho místa, tedy jedním ovladačem volit mezi prohlížením ..

Měsíční písek

personRadka Eliáškováremove_red_eye39languagejaktoudelam.cz

Venku na písku už si dost dobře hrát nejde. Je mokro a zima. Před pár lety vtrhl do hračkářství tzv. Moon Sand. Hmota, která se chová jako mokrý písek. 280g pořídíte za neuvěřitelných 130 Kč. No nekupte to.Netuším, z čeho se ta zázračná substance skládá. Soudě podle ..

Domácí přesnídávka

personRadka Eliáškováremove_red_eye40languagejaktoudelam.cz

Můžete zavařování chápat ekonomicky. Můžete to vidět jako službu dětem potažmo celé rodině, demonstraci své síly, nebo protest proti konzumu. Prošla jsem všemi stadii, dnes rozvinu to ekonomické a recept samozřejmě přidám. Jak jsem tak loupala jablka, přemýšlela jsem, jak ..

Chleba, který se nepřejí

personRadka Eliáškováremove_red_eye28languagejaktoudelam.cz

Velmi, opravdu velmi dlouho jsem přemýšlela, jestli si mám pořizovat domácí pekárnu. Zabírá totiž dost místa a levná záležitost to taky zrovna není. Rozhodla kamarádka Jarka. Pokaždé, když jsme k nim přijeli na návštěvu, celé přízemí vonělo rozpečeným chlebem. ..