Magazín keyboard_arrow_right Magazín keyboard_arrow_rightChalupaření

Obrázek příspěvku: Chalupaření

Chalupaření

personaccess_time19.duben 2020chat_bubble_outline0 komentářůremove_red_eye49 shlédnutí
Bydlení jako každé jiné

 

Bydlení stejně, jako všechny ostatní oblasti lidského dění, prochází neustálým vývojem. I když si myslíme, že zde nemůže k žádné změně dojít, protože bydlíme buď v rodinných domcích nebo bytech, jde spíše o změnu stylu  a způsobu využívání.
V době, kdy byly uzavřeny hranice a omezeny možnosti cestování, realizovali lidé své představy o bydlení a využívání volného času tak, že na venkově investovali do rodinných domků, chat a chalup, kdežto město se snažil každý rychle opustit. Městské byty sloužily jako ubytovny, lidé v nich převážně přespávali a o víkendu nastal hromadný úprk do chat a chalup. Zde se aktivně odpočívalo, chaty se přestavovaly, zkrášlovaly, pracovalo se na zahradě a chatařství a chalupářství přinášelo užitek také vesnicím.

Kontakt s městem byl velmi těsný, probíhal výměnný obchod, chataři se účastnili společenského života ve vesnici, investovali zde a pomáhali při jejich budování. Chalupy, které by normálně nikdo neudržoval byly obydlené a vzhledu vesnice to prospívalo. Fungovaly zde i obchody, chataři nakupovali a přinášeli peníze. Navazovaly se vztahy a chataři a chalupáři, kteří byli již v důchodu zde prakticky trvale bydleli od jara do podzimu. Za nimi průběžně přijížděly jejich rodiny, vnoučata na prázdniny a nemovitost byla využita.

V té době se také u západních turistů často objevoval názor, že jsme velmi bohatý národ, když tolik lidí si může dovolit vlastnit letní sídlo. Naši mentalitu nechápali a porovnávali ji s vlastními zkušenostmi a podmínkami. Západní styl spočíval spíše v cestování a pronajímání letních apartmánů nebo nákup bytů či nemovitostí u moře, protože to pro ně bylo výhodnější.

K tomuto životnímu stylu jsme se přiblížili po sametové revoluci. Najednou se otevřela možnost cestování, poznávání jiné dovolené, než na jakou jsme byli zvyklí. Každý, kdo mohl vyjel do ciziny. Mezi lidmi se objevilo také více peněz, určitá společenská vrstva zbohatla a otevřely se jí nové možnost, chalupa přestala být zajímavá, parta, která se zde scházela se rozpadla.
Další společenská vrstva naopak ztratila, kvůli vysokým nákladům, možnost dojíždět pravidelně na chalupu a udržovat ji, pokud majitel již neměl závazky ve svém trvalém bydlišti, opouštěl buď byt ve městě a stěhoval se na chalupu trvale, nebo prodával chalupu, podle toho, co pro něho bylo finančně únosnější. Přestalo platit „co Čech, to chalupář“.

Změnila se i vesnice, kam jsme tak rádi jezdili. Zmizely zde pracovní příležitosti, omezila se doprava, smíšené zboží Jednoty už neexistuje, mladí lidé se stěhují do měst za prací. Chalupy pustnou a jejich obyvatelé už nemají příliš sil je udržovat.
Místo toho si tedy lidé začaly šetřit na dovolenou u moře. Brzy však zjistili, že je zbytečné platit dopravu, ubytování a další vysoké náklady, když si je mohou ušetřit. Začali si kupovat nebo pronajímat domy, byty nebo apartmány v cizině, což jim značnou část nákladů ušetřilo. Uhradili dopravu a jejich rodiny se zde mohou pohodlně vystřídat a trávit volno jak v letních, tak i ve studených zimních měsících.
Děti mají možnost se zdokonalovat v cizích jazycích, moře jim prospívá zdravotně,  prodlužují si  léto a zimu mohou trávit v teple. Realitní kanceláře zavětřily nové trendy a prodej a pronajímání nemovitostí v cizině jen kvete.
Mladí lidé, kteří už slavnou éru chalupaření moc nepamatují se orientují na tento nový styl, který jim více vyhovuje. Kvůli nedostatku času se nemohou intenzivně věnovat udržování další nemovitosti, není už třeba učit se „devatero řemesel“ a aktivní odpočinek si představují úplně jinak než jejich otcové a dědové. Nechtějí být už vázáni na jedno místo, ale poznávat.
Tomuto stylu mladých spíše vyhovuje pronájem, který jim umožňuje se posunovat do jiných lokalit, nebo návštěva v nemovitosti rodičů či prarodičů,  starší lidé zase preferují klid na jednom místě, které už dobře znají a vyhovuje jim. Chalupaření se prostě posunulo je kousek dál s tím rozdílem, že se zde mohou všichni věnovat opravdovému odpočinku.

0 komentářů

commentŽádné komentáře

Pokud chcete, můžete přidat první komentář k tomuto článku níže.

Vložit komentář

info_outline

Nepublikujte SPAM!

Jakékoliv SPAM komentáře, které nejsou relevantní k obsahu tohoto článku budou odstraněny.

Podobné články