Inspirace keyboard_arrow_right Design a styl keyboard_arrow_rightBarvy v interiéru

Obrázek příspěvku: Barvy v interiéru

Barvy v interiéru

personaccess_time16.květen 2020chat_bubble_outline0 komentářůremove_red_eye8 shlédnutí

Barvy nás ovlivňují víc, než si myslíme. Doma jsme to my, kdo rozhoduje o jejich výběru, a tím i o celkové atmosféře interiéru. A i když se necháváme vést vlastním vkusem, vyplatí se respektovat rady odborníků - architektů a designérů.

Sázka na jistotu

Zatímco bílá barva je nadčasová a nepodléhá módě, o jiných barvách se totéž říct nedá. Barevně dominovat by v pokoji měly přírodní nebo pastelové odstíny - krémová, béžová, meruňková nebo okrová; z těch pastelových žlutá, modrá nebo růžová.Příliš výrazná barva nanesená na celou stěnu s sebou přináší riziko, že pokoj se bude zdát menší a tmavší.

Barevné stěny

Zajímavě vypadá natřít stěny v pokoji odlišnými barvami. V tomto případě ale zapomeňte na červenou nebo tmavě fialovou barvu - červená na velké ploše působí agresivně, fialová mysticky a smutně. V místnosti lze zkombinovat dvě barvy - jednu zeď ze dvou natřete jinou barvou nebo na podlahu a strop použijte jednu barvu a na zdi druhou.

V hlavní roli doplňky a látky

Jestli se nechcete pouštět do složitého malování, je jednodušší interiér barevně vyladit pomocí dekorace - látek, koberců, polštářků apod. V tomto případě je třeba respektovat, že barevnost musí být rozdělena proporcionálně: dominantní barva by měla pokrývat 60% prostoru místnosti, doplňující barva 35% a třetí barva by měla být přítomná jen v podobě barevných akcentů, tzn. 5%.

Obecně platí, že neuděláme chybu, vybereme-li jako dominantní barvu světlý a neutrální odstín. Pro barevné akcenty zvolíme živé barvy, které místnosti dodají rytmus a dynamiku. Příkladem může být interiér s bílými zdmi a žaluziemi /závěsy/ a světlým nábytkem. Doplníme modrou pohovkou a několika doteky oranžové v podobě váz, lamp a koberečku. Podle stejného receptu můžeme zařídit i místnost v rustikálním duchu: stěny krémové barvy, nábytek z tmavého dřeva, popř. z rezavohnědého kovu a to vše rozzáříme červenou barvou na polštářích, květinách nebo nástěnných lampách.

Vhodná barva pro každou místnost

Výběr barvy se odvíjí od funkce místnosti. V průchozích nebo společenských místnostech /chodba, obývák, kuchyň, tělocvična/ se uplatní živé barvy, které stimulují, např. škála červené, oranžové a žluté. V místnostech určených k odpočinku nebo duševní práci /ložnice, kancelář, pracovna.../ vybírejme uklidňující barvy, jako je modrá, zelená nebo světle fialová.V dětském pokoji nebo interiéru obývaném mladými lidmi vynikne zelená, symbol růstu, znovuzrození, jara. Smaragdový odstín této barvy reprezentuje bohatství ducha a touhu po poznání, což ji předurčuje k použití v pracovnách a kancelářích. Nedoporučuje se pouze na chodbách.

Barvy, kterým je lepší se vyhnout

Před definitivním výběrem barvy se vyplatí přemýšlet, protože různé odstíny ovlivňují naši náladu a chování. Jednou z barev, které se v interiéru příliš nedoporučují, je šedá, která evokuje soumrak a smutek. Místnost, kde převládá šedá, bude působit nepřívětivě. Vyhněte se přemíře černé. Máme ji spojenou se smrtí a tmou. Může v nás vyvolávat stísněný pocit. Naopak pokud ji v interiéru užijete s citem, může pěkně kontrastovat s jasnými a výraznými barvami. S bílou tvoří černá rafinovanou, ale trochu přísnou kombinaci. Proto se doporučuje ji oživit i dalšími barevnými akcenty. V moderních interiérech má své místo i černá v lakovaném provedení.

Tmavě hnědou si spojujeme s podzimem, hlínou a blátem, evokuje rozklad a zánik. Je lepší se jí vyhnout, zvláště u čalounění a ozdobných předmětů. Na druhou stranu je tato barva naprosto v pořádku u starožitného nábytku /ať původního nebo replik/ a parket.

Fialová je studená barva, evokující melancholii a smutek. Proto s ní v místnosti zacházíme opatrně, nejlépe je ji použít ve formě doplňků.

folder_openPřiřazené štítky

0 komentářů

commentŽádné komentáře

Pokud chcete, můžete přidat první komentář k tomuto článku níže.

Vložit komentář

info_outline

Nepublikujte SPAM!

Jakékoliv SPAM komentáře, které nejsou relevantní k obsahu tohoto článku budou odstraněny.

Podobné články

Žlutá v interiéru

personRedakceremove_red_eye6bookmarkDesign a styl

Jak optimálně volit barvy do interiéru? Jsou lepší odstíny jedné barvy nebo kombinace protilehlých pólů spektra, např. modrá a žlutá?Výrazný odstín žluté barvy se v interiérech prosadil především v druhé polovině dvacátého století v souvislosti s nástupem plastů. Před ..

Kuchyň a móda

personRedakceremove_red_eye10bookmarkKuchyně

Rovněž kuchyňský nábytek podléhá módě. Ta se zde už dávno neprojevuje jenom barvou dvířek a změnou tvaru úchytek, ale bezprostřední reakcí na hlavní trendy zařizování obytných interiérů. Kuchyň našeho životaS kuchyní to ovšem není tak jednoduché. Provoz v ní je velmi ..

Akvária jako moderní doplňek bytu

personRedakceremove_red_eye3bookmarkOstatní

Pokud se domníváte, že akvária plná barevných rybek už dávno vyšla z módy, ani nevíte, na jak velkém jste omylu. Doby, kdy obří a trochu zanedbané akvárium zdobilo každý byt, jsou už nenávratně pryč, akvaristika se však stihla vyvinout do zcela jiné podoby.Akvária a vodní ..

Malování - štětka nebo váleček

personRedakceremove_red_eye9bookmarkU vás doma

Chystáte se vymalovat váš byt a nevíte zda použít váleček či klasickou štětku? Jak a podle čeho vybrat to správné náčiní? Často záleží na vašem vkusu a zkušenostech. Malovat válečkem je jednodušší, ale i malířská štětka má své výhody.Válečky i štětce najdete v ..

Ložnice – oáza pohody

personRadka Eliáškováremove_red_eye53bookmarkDesign a styl

Ať již bydlíme kdekoliv, vždycky je nutné mít v bytě místnost, kde je ticho, klid a člověk zde má maximální intimitu. Do takových místností nevodíme ani návštěvy, protože to je nejsoukromější místo v bytě. Obvykle to bývá ložnice.Pokud bydlíme v malém bytě, kde ..

Levná řešení pro lepší přehled

personRadka Eliáškováremove_red_eye39languagejaktoudelam.cz

Taky máte dojem, že vám to doma přerůstá přes hlavu? Přes prázdniny tu panuje šrumec, pořád někdo přijíždí, odjíždí. Na nemožných místech se mi vrší hromady vypraného a nevypraného oblečení, jídlo s sebou a tisíc krámů, které potřebuju jen o prázdninách. Snažím ..

Jak vyčistit fleky, které vyrábí děti

personRadka Eliáškováremove_red_eye48languagejaktoudelam.cz

Kamarádka si před Vánoci nechala profesionální firmou vyčistit koberce. První otázka zněla: „Máte děti nebo domácí zvířata?“ Důvod je nasnadě. Koberce v takto postiženém domově vypadají úplně jinak než podlaha v bytě starého mládence. I u nás jde podlahu, nábytek i ..

Výlov rybiček

personRadka Eliáškováremove_red_eye35languagejaktoudelam.cz

V létě jsme byli na prohlídce hradu (tedy spíše zříceniny). Staršího nejvíce zaujal stánek s cukrovou vatou a mladšího plastové rybičky v bazénku. Celé hodiny vydržel s udičkou u vody lovit rybky s magnetem. Byla jsem ráda, že kastelán myslel i na batolata, která neocení ..

Koupelnové lektvary

personRadka Eliáškováremove_red_eye22languagejaktoudelam.cz

Někdy mám pocit, že čím jednodušší hračka – aktivita, tím déle dítěti vydrží. Moc se nevyžívám v sáhodlouhých přípravách, které dítko smete ze stolu za pět minut (i to je někdy hodně). Tohle mě napadlo náhodou a kluci si s tím hrají skoro pokaždé, když jsou ve ..

Akvaristika

personSimona Chvátilováremove_red_eye38languagejaktoudelam.cz

Osvětlit akvárium si dnes dovede skoro každý sám, protože nabídka speciálních zářivek je opravdu Široká. Ne ale každý ví, k jaké aplikaci a proč jsou různé zářivky vhodné. Pojďme se podívat na sérii světelných zdrojů Sylvania, které se v tomto oboru řadí mezi ..